Moot Court

WILLEM C. VIS ULUSLARARASI FARAZİ TİCARİ TAHKİM YARIŞMASI

Vis Farazi Tahkim Yarışması’nın amacı CISG ve uluslararası ticari tahkim konularında geleceğin hukukçularını yetiştirmek ve onların bu çalışmalarını desteklemektir. Bu bağlamda çeşitli ülkelerden öğrencilerin katılımıyla uluslararası bir ticari uyuşmazlığa ilişkin olarak yapılan farazi bir tahkim yargılaması gerçekleştirilmektedir. Yarışma İngilizce olarak yazılı ve sözlü iki farklı bölümden oluşmaktadır. Yarışmanın yazılı bölümünde takımlar, dilekçelerini ve karşı dilekçelerini sunmaktadırlar. Bunu takiben Nisan ayında Viyana’da bir sözlü aşamda gerçekleştirilmektedir.

Yarışma Willem C. Vis Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması’nın Organizasyonu ve Desteklenmesi Derneği (Verein zur Veranstaltung und Förderung des Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot) tarafından düzenlenmektedir. Derneğin üyeleri arasında Pace Üniversitesi, Queen Mary (University of London), Stockholm Üniversitesi, Viyana Üniversitesi, Avusturya Tahkim Derneği, Avusturya Federal Ekonomi Odası, Farazi Tahkim Yarışması Mezunları Derneği ile Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu bulunmaktadır.

Bu sene 23. defa düzenlenen Vis Farazi Tahkim Yarışması en kapsamlı ve en prestijli farazi dava yarışmalarından biridir. Türkiye’den İstanbul Bilgi Üniversitesi takımının yanı sıra, Ankara Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi de birer takım ile Viyana’daki yarışmaya katılmışlardır.

Viyana’daki yarışmanın yanısıra bir kardeş organizasyon olarak Hong Kong’da Willem C. Vis (Doğu) uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması’nı da düzenlenmektedir.

Linkler

 

Farazi Tahkim Yarışması Takımları

2011-2012 Takımı

2012-2013 Takımı

2013-2014 Takımı

2014-2015 Takımı

2015-2016 Takımı

2016-2017 Takımı

2017-2018 Takımı