premoot10
Logo TR White CISG

Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması

10. İstanbul Willem C. Vis “Pre-Moot” Yarışması Gerçekleşti!

BİLGİ Hukuk Fakültesi tarafından Paksoy Avukatlık Ortaklığı, ICC YAF ve ISTAC’ın destekleriyle düzenlenen 10. İstanbul Willem C. Vis Pre-Moot Yarışması 20-21 Mart 2021 tarihinde online olarak gerçekleşti.

Her yıl düzenlenen ve bu sene onuncu yıl dönümünü kutlayan İstanbul Pre-Moot, Willem C. Vis Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması’na Türkiye’den katılacak öğrencileri en iyi şekilde hazırlamayı hedefliyor.

Geleceğin alternatif uyuşmazlık çözüm yollarını kullanan hukuk liderlerini yetiştirmeyi amaçlayan Willem C. Vis Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması’nda öğrenciler, farazi bir uyuşmazlık üzerinde çalışarak uluslararası ticaret hukuku ve uluslararası ticari tahkim alanlarında kendilerini geliştirebilme olanağı buluyor.

Takımlar oluşturup dünyanın çeşitli ülkelerinden hukuk fakültelerini temsil eden öğrenciler, yarışma kapsamında uluslararası ticari uyuşmazlıkların tahkim yoluyla nasıl çözülebileceğini bir müvekkilin somut uyuşmazlığına uygulanması yoluyla deneyimliyor.

17 ülkeden 30 takım yarıştı

10. İstanbul Pre-Moot Yarışması’nda bu yıl 17 ülkeden 30 öğrenci takımı yarıştı.Yarışmaya Türkiye’den ve yurtdışından 200'den fazla akademisyen ve tahkim uygulamacısı hakem olarak katıldı.

İstanbul Pre-Moot, Willem C. Vis Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması’na hazırlık çalışmalarının yanı sıra öğrencilere hakemlerle bir araya gelmelerini sağlayan webinar ve sanal etkinlikler aracılığıyla network olanakları da sundu.

28. Willem C. Vis Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması, bu yıl 26 Mart-1 Nisan 2021 tarihlerinde Covid-19 pandemisi kapsamında alınan önlemler doğrultusunda online olarak gerçekleşiyor.